W dniach 31 maja – 4 czerwca 2014 roku klasa III g Technikum Geologicznego realizowała zajęcia z zakresu ćwiczeń terenowych ogólnogeologicznych. W czasie trwania zajęć uczniowie poznawali historię geologiczną Karpat, zjawiska i procesy geologiczne na całym ich obszarze oraz formy erozyjne i akumulacyjne rzeczne i lodowcowe. Ponadto rozpoznawali i gromadzili okazy skał, z którymi zetknęli się w Karpatach Wewnętrznych.

W pierwszym dniu udaliśmy się do DOLINY KOŚCIELISKIEJ. Jest to druga co do wielkości dolina walna o długości ok. 9 km długości. W dolinie tej występują skały krystaliczne oraz skały osadowe. Ze względu na występowanie wapieni w dolinie mamy do czynienia ze zjawiskiem ich krasowienia. Efektem tego jest występowanie tutaj licznych jaskiń, które zwiedziliśmy – Jaskinia Mroźna, Raptawicka, Mylna oraz Smocza Jama.

W drugim dniu (01. 06.) udaliśmy się z Kuźnic DOLINĄ JAWORZYNKI w kierunku schroniska MUROWANIEC. Znajduje się ono na Hali Gąsienicowej (1500 m n.p.m.). Oprócz schroniska znajduje się tutaj również Centralny Ośrodek Szkolenia Polskiego Związku Alpinistycznego. Po drodze do schroniska uczniowie obserwowali zjawiska i procesy, które doprowadziły do powstania tej części Tatr. Ze schroniska Doliną Gąsienicową udaliśmy się nad CZARNY STAW GĄSIENICOWY. Jest to największy cyrk lodowcowy w całej Dolinie Gąsienicowej. Znajduje się w nim ok. 18 ha wody i osiąga ono głębokość nawet do 5 m. Woda w jeziorze ma barwę szafirową (stąd jego nazwa). Stamtąd udaliśmy się w drogę powrotną do Kuźnic DOLINĄ SUCHEJ WODY.

W dniu 02. 06. 2014r udaliśmy się do DOLINY CHOCHOŁOWSKIEJ, która jest najdłuższą i największą doliną walną w Tatrach (jej długość to ok. 10 km). Dolina ta składa się z dwóch części – górnej i dolnej. Górna część powstała  na skutek procesów krasowych, dolna natomiast w wyniku działalności lodowca.

Następnie udaliśmy się w kierunku szczytu „Grześ” (wysokość 1653 m n.p.m.). Jest on zbudowany z triasowych piaskowców kwarcytowych oraz ze skał krystalicznych. Ze szczytu „Grzesia” rozciąga się widok na szczyty Tatr Zachodnich.

W kolejnym dniu zajęć (03. 06.) udaliśmy się nad MORSKIE OKO, które jest jeziorem egzaracyjno – morenowym. Położone jest w DOLINIE RYBIEGO POTOKU. Znajduje się na wysokości 1395m n.p.m. Jezioro to znajduje się na dnie misy lodowcowej, a im dalej od brzegu tym w nim więcej jest żwiru i piasku, co przyczynia się do zmniejszania powierzchni jeziora. Morskie Oko jest jedynym jeziorem w Tatrach posiadającym naturalne zarybienie i właśnie z tego powodu nazywane jest także RYBIM STAWEM. Następnie udaliśmy się nad CZARNY STAW pod RYSAMI. Jest to kocioł polodowcowy znajdujący się na wysokości 1580 m n.p.m. Zbudowany jest z wygładzonych przez egzarację skał. Jest to efekt działań lodowca, który utworzył w tym miejscu charakterystyczne mutony. Nazwa stawu pochodzi od jego zabarwienia wywołanego żyjącymi w nim sinicami.

Ostatniego dnia praktyk (04. 06.) udaliśmy się DOLINĄ BIAŁEGO na SARNIĄ SKAŁKĘ. Dolina Białego jest doliną reglową o długości ok. 2,5 km. Dolina ta zbudowana jest ze skał osadowych – wapieni, łupków i dolomitów cukrowych. Ma charakter wąwozu krasowego. Jednak celem naszej wycieczki była SARNIA SKAŁKA. Jest to szczyt w pasie reglowym Tatr Zachodnich. Zbudowana jest z wapieni dolomitowych. Z jej szczytu można zobaczyć Giewont i panoramę Zakopanego. W drodze powrotnej podziwialiśmy WODOSPAD SIKLAWA. Jest to najwyższym wodospadem w Tatrach. Spada on z progu ściany Stawiarskiej, a jego wysokość wynosi ok. 64 – 70 m.

Wracaliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.

OPIEKUNOWIE:
Wioletta Rajs – Rabska
Marta Łuszcz